Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:02, marți, 25 februarie, 2014

Locțiitor al catedrei mitropolitane din Kiev a fost ales mitropolitul Onufire de Cernăuți și Bucovina

Biserica Ortodoxă a Ucrainei, subordonată Patriarhiei Moscovei, și-a schimbat astăzi Întîistătătorul.

În cadrul unei ședințe ad-hoc, prezidate de către decanul de vîrstă al Sinodului, mitropolitul Agafanghel al Odessei și Ismailului, la catedra Kievului urcă mitropolitul de Cernăuți și Bucovina, Onufrie. Din sursele oficiale, aflăm că mitropolitul Vladimir (Sabodan), cel care a condus Biserica ucraineană timp de mai bine de două decenii, este internat la spital și nu este în stare să-și exercite funcția. Membrii Sinodului ar fi mers să se convingă personal de gravitatea stării sănătății lui Vladimir, după care, prin vot secret, i-au numit succesorul. Pe scaunul Mitropoliei din Kiev a fost numit mitropolitul Onufrie al Cernăuțiului și Bucovinei. Născut în Cernăuți. Patriarhul Kirill deja a întreținut o convorbire telefonică cu nou-alesul întîistătător ucrainean, în care l-a asigurat de rugăciunile și susținerea sa, informează Serviciul de presă al Patriarhiei BORu. Biserica Ortodoxă Ucraineană are statut de autonomie în cadrul Patriarhiei Moscovei, avînd putere de a-și hirotoni proprii episcopi.

Conform www.ortodox.md