14:50, miercuri, 9 iulie, 2014

Judecata de la New York a interzis a plasa simboluri creştine în sala de studii în şcoli

Simbolurile creştine aparţineau clubului şcolar, care s-e ocupa cu  studierea  Bibliei.

În SUA judecătoria sectorului de Vest din NEW YORK a decis scoaterea afişilor cu simboluri creştineşti din clasa şcolii medii din or. New York.

Judecata a hotărît că versetele profesoarei Joel Silver, care a plasat poze cu cruci, şi trei cutii cu cărți de rugăciune, sunt ilegale.

În timp, ce profesoarei Joel Silver i s-a interzis a plasa în clasă simboluri creştine şi a vorbi despre credinţă, asistenţilori social şcolari s-a permis a plasa în clasă materiale, care propagandă drepturile homosexualilor.

Joel Silver este membrul echipei şcolare, care studiază Sfînta Scriptură. Materialele creştine aparţineau acestei echipe şcolare.

În iunie 2012, o plîngere împotriva profesoarei a depus Fondul libertăţii de religie, cu centru în Wisconsin. În septembrie 2012, toate simbolurile religioase au fost eliminate din clasă. De atunci profesoara încearcă săşi apere dreptul libertăţii de opinie.

www.episcopia-ungheni.md