Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:29, joi, 10 mai, 2012

Italia: Simpozion dedicat monahismului ortodox

Între 20 aprilie şi 4 mai a avut loc Simpozionul Internaţional „Contribuţia şi rolul monahismului ortodox în Biserică”, organizat de Dioceza Mitropolitană a Italiei şi Maltei din cadrul Patriarhiei Ecumenice,la Mănăstirea SantaBarbara dela Montaner, Italia.

Participareala Simpoziona fost impresionantă, venind mulţi teologi, profesori şi monahi din Italia, Grecia, Muntele Athos, Finlanda, România, Germania şi Serbia.

Un mare număr de teme a fost abordat, din care menţionăm: Monahismul în Patriarhia Ecumenică (Arhim. Evanghelos Yfantidis), Sărăcia şi discernământul la călugări (Arhim. Damaschin Gavalas, din Santorini), Monahismul athonit (Arhim. Antipa de Iviron, duhovnicul Mănăstirii dela Montaner) etc.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

 www.orthodoxie.com