Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

6:22, marți, 7 iulie, 2015

ÎPS Mitropolit Vladimir s-a întâlnit cu ÎPS Mark (Arndt), Arhiepiscop de Berlin, Germania şi Marea Britanie

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a primit astăzi vizita Înaltpreasfinţitului Mark (Arndt), Arhiepiscop de Berlin, Germania şi Marea Britanie.

Cu prilejul frumoasei întâlniri, Vlădica Vladimir i-a urat distinsului oaspete bun venit în ţara noastră, invitându-l să facă cunoştinţă cu reperele spirituale autohtone şi cu frumuseţea sfintelor biserici ortodoxe din cuprinsul Moldovei.

La rândul său, Înaltpreasfinţitul Mark i-a mulţumit Mitropolitului pentru primirea călduroasă şi a menţionat că a fost marcat încă de la început de frumuseţea plaiurilor moldave şi de ospitalitatea poporului nostru.

Cu ocazia acestei vizite, ÎPS Mitropolit Vladimir l-a decorat pe Arhiereu cu Ordinul „Cuv. Paisie Velicicovski” gr. II, în semn de apreciere şi recunoştinţă a muncii depuse întru propăşirea Ortodoxiei.

De alese distincţii bisericeşti s-au bucurat şi însoţitorii ÎPS Arhiepiscop Mark – Ierodiaconul Cornelii (Litvinov) şi Eugmena Magdalena (Sidiropulu) au fost distinşi cu medalia „Eparhia Chişinăului – 200 de ani”.

În continuarea discuţiilor, cei doi Ierarhi s-au declarat deschişi să continue dialogul pentru păstrarea şi promovarea valorilor Bisericii Ortodoxe.