16:42, joi, 23 octombrie, 2014

ÎPS Mitropolit Vladimir participă la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Astăzi, în incinta Centrului Sinodal și duhovnicesc administrativ al BORu din Sudul Rusiei, sub președinția Sanctității Sale, Patriarhului Kiril, au demarat lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse. La întrunire, în calitate de membru permanent, participă și Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, iar PS Episcop Nicodim de Edineț și Briceni a participat în calitate de membru supliant. Ședința a început cu un cuvânt de salut al Sanctității Sale, care mai apoi l-a felicitat pe Preafericitul Mitropolit Onufrie al Kievului și al Întregii Ucraine cu ocazia apropiatului jubileu de 70 de ani, după care Patriarhul a prezentat participanților ordinea de zi, în care primul punct l-a ocupat subiectul cu referire la prăznuirea celor 700 de ani de la nașterea Sf. Serghie de Radonej.

În pauza întrunirii a fost săvârșită o litie pentru nouadormitul Arhiepiscop Longhin (Talâghin) de Klinsk, trecut la Domnul la 25 august a.c.

Vom reveni cu publicarea hotărârilor Sfântului Sinod al BORu, adoptate în cadrul întrunirii de azi.