Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:05, luni, 25 iunie, 2012

ÎPS Mitropolit Vladimir l-a primit în audienţă pe PS Marchel, Episcop de Bălţi şi Făleşti

În dimineaţa zilei, la reşedinţa mitropolitană, Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a dialogat cu Prea Sfinţitul Episcop Marchel de Bălţi şi Făleşti.

În cadrul întrevederii, Întâistătătorul s-a interesat despre starea de lucruri din Eparhia de Bălţi şi Făleşti, în special despre implicarea parohiilor în soluţionarea problemelor de ordin social şi activitatea misionară a slujitorilor din această jurisdicţie.

După prezentarea situaţiei de către PS Marchel, Mitropolitul a venit cu câteva sugestii de optimizare a muncii în aceste direcţii pentru ca Biserica să devină o alternativă sănătoasă provocărilor şi tendinţelor negative contemporane.

În continuare Ierarhii au discutat despre starea de lucruri în cuprinsul Mitropoliei per-ansamblu, elucidând soluţii pentru rezolvarea problemelor iscate.