Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:06, joi, 22 noiembrie, 2012

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la slujba prilejuită de praznicul Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil, oficiată de către Preafericitul Patriarh Kiril

În ziua prăznuirii Soborului Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, şi al tuturor celor fără de trup şi cereşti Puteri, PF patriarh Kiril al Moscovei și al Întregii Rusii a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala “Sf. Arhangheli” din Kremlin.

La serviciul divin au participat și membrii Adunării Intersobornicești, printre aceștia numărându-se și Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, precum și alți arhierei ai Bisericii Ortodoxe Ruse – ÎPS Juvenalie, Mitropolit de Krutițk și Koloma, ÎPS Clement, Mitropolit de Kaluga și Borovsk, ÎPS Irineu, Mitropolit de Dneptropetrovsk și Pavlograd, ÎPS Mark, Arhiepiscop de Berlin și Marea Britanie, etc.

Conform tradiţiei, în timpul Dumnezeieştii liturghii la catedrala „Sfântul Arhistratig Mihail” – biserică-cavou a casei regale şi a marilor cneji ai Moscovei – au fost săvârşite rugăciuni pentru odihna sufletelor adormiţilor robilor lui Dumnezeu pururea pomeniţilor Întâistătători ai Bisericii Ruse, întemeietori şi cârmuitori ai Sfintei Rusii, a drept-credincioșilo cnejilor şi cneaghine  şi a tuturor celor care  au condus această țară, acum adormiți întru Domnul.

La finalul serviciului divin, Patriarhul Kiril a săvârșit o rugăciune la cinstitul chip al Arhanghelului Mihail, înfățișat pe iconostasul Catedralei, după care s-a adresat către cei prezenți cu un cuvânt de felicitare.