12:41, luni, 16 ianuarie, 2017

ÎPS Mitropolit Vladimir a botezat 9 copii de la Gimnaziul-internat nr. 3 din Capitală

„Prin Botez şi Mirungere, omul primeşte de la Duhul Sfânt plămada sfinţeniei cu care va trebui să-şi plămădească tot sufletul şi trupul lui prin exercitarea virtuţilor evanghelice.” (Sfântul Iustin Popovici)

Nouă copii de la Gimnaziului-internat nr. 3 din Chișinău, au fost botezați astăzi de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chişinău.

Cu acest binecuvântat prilej, Vlădica Vladimir le-a urat copiilor să trăiască toată viața după învățătura Sfintei Biserici Ortodoxe și să-și pună cu încredere toată nădejdea în Dumnezeu cel Atotputernic.

După ce au fost încreştinați, copii au primit în dar din partea Mitropolitului seturi de literatură religioasă pentru copii, creioane pentru desen, dulciuri, dar şi un ajutor bănesc.

Domnul Igor Sandler, Directorul instituției de învățământ, a declarat că această zi a fost așteptată de către copii cu multă emoție, pregătindu-se cu conștiinciozitate de acest important pas.

Menționăm că între Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove și Gimnaziul-internat nr. 3 din Chișinău, există de mai mulți ani o frumoasă colaborare, Mitropolitul având grijă să meargă adesea la copilași cu daruri și cu un sfat părintesc, lucru pentru care este mereu așteptat cu drag în incinta acestei instituții.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media