15:16, vineri, 25 noiembrie, 2016

ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Excelența Sa, Domnul Zdeněk Krejčí, Ambasadorul Republicii Cehe în Chişinău

_mg_8731

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a avut astăzi la reşedinţa mitropolitană o întrevedere cu Excelența Sa, Domnul Zdeněk Krejčí, Ambasadorul Republicii Cehe în Chişinău.

În cadrul dialogului, Întâistătăorul a făcut o prezentare a Bisericii Ortodoxe din Moldova, vorbind despre istoria acesteia și punctând cele mai importante momente din perioada recentă.

Totodată, Întâistătătorul i-a vorbit Excelenței sale și despre viziunea Mitropoliei cu privire la procesele care au loc în țara noastră la momentul actual.

În context, Dl Ambasador s-a arătat interesat despre relațiile BOM cu instituțiile Statului și ale societății în general.

Mitropolitul și-a mai manifestat speranța că pe parcusul șederii Dl Krejčí în Republica Moldova în calitate de Ambasador va reuși să cunoască în toată splendoarea frumusețea, specificul și ospitalitatea poporului nostru.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media