Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:51, marți, 4 noiembrie, 2014

ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Excelența Sa, Doamna Ulrike Knotz, Ambasadorul Germaniei în Republica Moldova

 

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a avut astăzi la Palatul Mitropolitan o întrevedere cu Excelența Sa, Doamna Ulrike Knotz, Ambasadorul Germaniei în Republica Moldova. În cadrul dialogului, Întâistătăorul a făcut o prezentare a Bisericii Ortodoxe din Moldova, vorbind despre istoria acesteia și punctând cele mai importante momente din perioada recentă. Totodată, Întâistătătorul i-a vorbit Excelenței sale și despre viziunea Mitropoliei cu privire la procesele care au loc în țara noastră la momentul actual. În context, Doamna Ambasador s-a arătat interesată despre relațiile BOM cu instituțiile Statului și ale societății în general.

Mitropolitul și-a mai manifestat speranța că pe parcusul șederii Doameni Knotz în Republica Moldova în calitate de Ambasador va reuși să cunoască în toată splendoarea frumusețea, specificul și ospitalitatea poporului nostru.