Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:31, marți, 3 iunie, 2014

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a dialogat cu un grup de ambasadori ai țărilor din Uniunea Europeană

20140603_173146

Ambasadorii Poloniei, Ungariei, Cehiei și Slovaciei, s-au întâlnit astăzi la Palatul Mitropolitan cu Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir. În cadrul dialogului purtat cu diplomații, Chiriarhul a subliniat în mod deosebit valoarea tradiției creștine pentru civilizația europeană, atât prin modelul de viață pe care îl oferă tinerilor, dar și prin bogata tradiție cultural-spirituală pe care o oferă contemporaneității.

În acest context, Întâistătăorul și-a exprimat speranța că aceste țări, care ocupă un loc aparte în comunitatea europeană prin istoria punctată de o puternică trăire creștină, vor fi și în continuare purtătoare a valorilor constructive și vor contribui la consolidarea Europei în jurul acestora.