Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:00, luni, 23 martie, 2015

Întâistătătorul a discutat cu ÎPS Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari

IMAG0040a

În dimineața zilei, ÎPS Mitropolit Vladimir s-a întâlnit la Palatul Mitropolitan cu ÎPS Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari. În cadrul întrevederii  Întâistătătorul s-a interesat despre stadiul pregătirilor pentru celebrarea Învierii Domnului în Eparhia tiraspoleană și despre evenimentele spiritual-culturale ce urmează a fi desfășurate ulterior în cinstea marii sărbători.

Înalt Prea Sfințitul Sava a raportat Mitropolitului planul activităților dedicate Sfintelor Paști și a mulțumit Chiriarhului pentru grija părintească pe care o are pentru clerul și poporul din Eparhia de Tiraspol și Dubăsari. La rândul său, Chiriarhul s-a arătat mulțumit de munca pastorală depusă în această jurisdicție a Bisericii Ortodoxe din Moldova, manifestându-și speranța ca dinamica pozitivă va continua.