14:42, duminică, 31 august, 2014

Îndemn pentru rugăciune la început de an şcolar

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, îndemnăm slujitorii din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova să participe activ la sărbătoarea dedicată începutului de an şcolar – Ziua Cunoştinţelor (1 septembrie), prin oficierea Te-Deum-urilor şi purtarea discuţiilor tematice cu elevii, învăţătorii şi părinţii, în virtutirea şi în continuitatea îndelungatei tradiţii prin care Biserica a fost şi este alături de Şcoală în procesul de formare a elevului ca personalitate multilateral dezvoltată.

În acest sens, mai recomandăm slujitorilor să dea curs tuturor invitaţiilor venite din partea colectivelor pedagogice şi să coordoneze activităţile comune pentru ca acest eveniment să aibă impactul cognitiv şi duhovnicesc scontat.

Totodată preoţii trebuie să argumenteze elevilor, învăţătorilor şi părinţilor necesitatea studierii Ortodoxiei în şcoală ca obiect de referinţă pentru cizelarea spirituală şi pentru valorificarea tezaurului credinţei noastre milenare.

Direcţia Mitropolitană