Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:45, duminică, 26 octombrie, 2014

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Nașterea Domnului

Astăzi, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană din capitală, având alături mai mulți slujitori ai Altarului și nenumărați credincioși, dornici de rugăciune și binecuvântare cerească. Serviciul divin duminical a fost marcat și de prezența icoanei cu părticele din moaștele Sf. Serghie de Radonej, sfințenie care a fost adusă la Chișinău în seara zilei de ieri cu prilejul aniversării a 700 de ani de la nașterea marelui sfânt și care se va afla în incinta Catedralei pe parcursul următoarelor zile.

Serviciul divin marcat de bună-credință și unire întru Mântuitorul Hristos s-a încheiat cu un Te-Deum săvârșit de către ÎPS Mitropolit Vladimir, credincioșii primind binecuvântare arhierească și îndemnuri părintești spre fapte bune și roditoare pentru suflet. Vă invităm să vizualizați mai jos imagini de la eveniment.