11:12, luni, 11 iulie, 2016

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Excelenţa sa Matyas Szilágyi, Ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al Ungariei în Republica Moldova

13652700_561067330739982_260816692_n

În dimineaţa zilei de astăzi, Mitropolitul Vladimir a avut o întrevedere cu Excelenţa sa Matyas Szilágyi, Ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al Ungariei în Republica Moldova.

În cadrul întrevederii, s-a discutat despre evoluţiile relaţiilor bilaterale și perspectivele de dezvoltare a acestora în diverse domenii. Totodată, Întâistătătorul i-a prezentat D-lui Ambasador ultimele realizări în domeniul socio-spiritual şi filantropic al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove.

În context, Mátyás Szilágyi şi-a exprimat convingerea că munca întru realizarea proiectelor comune, va crea o bază propice pentru dezvoltarea de mai departe a relaţiilor bilaterale.

La final, Ambasadorul Ungariei a mulţumit Înaltpreasfinţiei Sale pentru primirea călduroasă, menţionând că are aprecieri deosebite pentru activitatea multilateral dezvoltată a Direcţiei mitropolitane.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media