16:43, miercuri, 15 ianuarie, 2014

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir s-a întâlnit cu un grup de slujitori și credincioși

Astăzi Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a primit la Palatul Mitropolitan un grup de slujitori și credincioși, cu care a discutat despre cele mai stringente probleme cu care se confruntă Biserica Ortodoxă din Moldova și pericolele iminente pentru spiritualitatea și moralitatea socială.

În acest sens, vorbitorii s-au axat asupra unor legi adoptate recent , care contravin moralei creștine și învățăturii Bisericii Ortodoxe din Moldova, precum și asupra flagelurilor care atentează direct la suma de valori specifică poporului nostru.

Înalt Prea Sfinția Sa a analizat doleanțele celor prezenți, reiterând faptul că Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove rămâne  fidelă învățăturii Creștini-Ortodxe și nu încuviințează niciun fel de procese care să contravină acesteia.