20:53, miercuri, 29 mai, 2013

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Astăzi la Sankt-Petersburg a avut loc şedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, prezidată de către Preafericirea Sa, Patriarhul Kiril, la care a participat în calitate de membru permanent şi Înalt Prea Sfinţitul Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a prezentat un raport referitor la vizitele canonice din ultima perioadă, relaţiile cu Bisericile Ortodoxe-surori, activităţile cultural-spirituale, precum şi situaţia creştinilor ortodocşi din zonele de conflict ale Orientului.

Totodată o atenţie aparte a fost oferită statuturilor departamentelor canonice ale BORu, care funcţionează în cadrul instituţiilor penitenciare, etc.