Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 29 mai, 2013

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Astăzi la Sankt-Petersburg a avut loc şedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, prezidată de către Preafericirea Sa, Patriarhul Kiril, la care a participat în calitate de membru permanent şi Înalt Prea Sfinţitul Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a prezentat un raport referitor la vizitele canonice din ultima perioadă, relaţiile cu Bisericile Ortodoxe-surori, activităţile cultural-spirituale, precum şi situaţia creştinilor ortodocşi din zonele de conflict ale Orientului.

Totodată o atenţie aparte a fost oferită statuturilor departamentelor canonice ale BORu, care funcţionează în cadrul instituţiilor penitenciare, etc.