10:03, miercuri, 25 septembrie, 2013

În perioada 18-22 septembrie a avut loc vizita de Prim sfinţit ierarh a Preafericitul Patriarh Chiril în Eparhia de Hanty-Mansiisk şi Mitropolia de Tomsk

În perioada 18-22 septembrie 2013 a avut loc vizita de Prim sfinţit ierarh a Preafericitului Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril în Eparhia de Hanty-Mansiisk şi Mitropolia de Tomsk a Bisericii Ortodoxe Ruse.

Din componenţa delegaţiei oficiale, care îl însoţeşte pe Preafericitul Patriarh Chiril, au făcut parte: mitropolitul de Saransk şi Mordovia Varsonufii, şeful Direcției executive a Patriarhiei Moscovei; preşedintele Departamentului Sinodal informaţional V.R. Legoida; ajutorul preşedintelui DREB protodiaconul Vladimir Nazarkin; şeful secretariatului personal al Preafericitului Patriarh M.G. Kuksov.

La 18 septembrie 2013, după sosirea în Hanty-Mansiisk, Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a vizitat biserica „Acoperământul Maicii Domnului”.

În direcţia eparhială a Eparhiei de Hanty-Mansiisk, Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril s-a întâlnit cu reprezentantul plenipotenţiar al Preşedintelui FR în districtul federal Ural I.R. Holmanskih şi cu guvernatorul districtului autonom Hanty-Mansiisk – Iugra N.V. Komarova.

De asemenea, a avut loc întâlnirea Preafericitului Patriarh Chiril cu coordonatorii şi conducătorii de proiecte în cadrul concursului de granturi „Iniţiativa ortodoxă” din districtul autonom Hanty-Mansiisk.

La 19 septembrie 2013 Preafericitul Patriarh Chiril a oficiat cinul marii sfinţiri a catedralei „Învierea Domnului” în or. Hanty-Mansiisk şi Dumnezeiasca liturghie în biserica nou sfinţită.

În aceeaşi zi Preafericitul Patriarh a oficiat sfinţirea capelei-far pe apă, stabilită pe locul unirii râurilor Irtyş şi Obi.

La 20 septembrie 2013 Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a sosit din or. Hanty-Mansiisk în or. Kogalym, situat în raionul Surgut al districtului autonom Hanty-Mansiisk, unde a vizitat metocul mănăstirii stavropighiale „Adormirea Maicii Domnului” din Piuhtitsa.

Seara Preafericitul Patriarh a sosit din Kogalym în Surgut. În catedrală „Schimbarea la Faţă a Mântuitorului” Întâistătătorul Bisericii Ruse a oficiat privegherea.

La 21 septembrie, de sărbătoarea Naşterea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a sfinţit biserica în cinstea sfântului mare mucenic Gheorghe Purtătorul de Biruinţă în or. Surgut şi a oficiat Dumnezeiasca liturghie în biserica nou sfinţită.

După terminarea serviciului divin, Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a vizitat „Azilul pentru mame”, situat în clădirea nouă a Centrului social de ajutorare a familiilor şi copiilor de pe teritoriul Complexului bisericesc în cinstea sfântului mare mucenic Gheorghe Purtătorul de Biruinţă.

În aceeaşi zi Preafericitul Patriarh a sosit din Surgut în Tomsk, unde a vizitat biserica în cinstea Sfinţilor apostoli Petru şi Pavel.

La 22 septembrie 2013, în duminica a 13 după Cincizecime, ziua pomenirii sfântului Iosif, egumenul de Volotsk, făcătorul de minuni, Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a oficiat Dumnezeiasca liturghie la catedrala „Botezul Domnului” în or. Tomsk.

După Dumnezeiasca liturghie la catedrala „Botezul Domnului” în or. Tomsk, Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a vizitat mănăstirea în cinstea icoanei Maicii Domnului de la Kazani şi a cuviosului Alexei şi s-a întâlnit cu conducătorii de proiecte ale concursului „Iniţiativa ortodoxă” din cadrul Mitropoliei de Tomsk.

Cu aceasta programul oficial al vizitei de Prim sfinţit ierarh s-a încheiat. De la mănăstirea în cinstea icoanei Maicii Domnului de la Kazani şi a cuviosului Alexei Întâistătătorul Bisericii Ruse s-a îndreptat spre aeroportul or. Tomsk, unde Sanctitatea Sa a fost condus de mitropolitul de Tomsk şi Asino Rostislav, guvernatorul regiunii Tomsk S.A. Jvacikin, clerul Mitropoliei de Tomsk.

Serviciul de presă al Patriarhului Moscovei şi al întregii Rusii

www.patriarchia.ru