Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:32, luni, 25 mai, 2015

În parohia Ghidighici s-a desfăşurat seminarul „Familia creştină în societatea secolului XXI”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, în cadrul Săptămânii Familiei Ortodoxe desfăşurată  în tot cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova, duminică 24 mai a.c., la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din Ghidighici, a avut loc seminarul „Familia creştină în societatea secolului XXI”.

În timpul evenimentului care s-a bucurat de participarea unui număr considerabil de enoriaşi, au fost susținute două prelegeri: „Familia creștină – probleme și provocări” de către Pr. Eugen Ionașco şi „Familia creștină – Biserica mică” de către Pr. Maxim Melinti.

Întâlnirea de suflet a fost marcată şi de un buchet de cântări duhovniceşti, interpretate de ansamblul folcloric „Altiţa”, iar tinerii din parohie i-au delectat pe cei prezenţi cu recitarea unor versuri deosebit de frumoase.