8:01, miercuri, 23 mai, 2012

În nordul Italiei, ca rezultat al unui cutremur, au fost distruse numeroase biserici

Ca urmare al unui puternic cutremur din nordul Italiei, zeci de biserici au fost deteriorate, multe dintre ele suferind destul de semnificativ, anunţă agenţia KNA.În oraşul Finale Emilia, situat în apropiere de epicentrul cutremurului, s-a prăbuşit partea de sus a faţadei bisericii parohiale. Deasemenea au fost deterioarate biserici în provinciile Modena, Ferrara şi Bologna. În municipiul Mirabello a fost distrus complet acoperişul bisericii locale. În oraşul Sf. Augustin a fost distrus turnul istoric.

Cât de multe biserici au fost deteriorate în total, nu este clar la momentul dat. Guvernul a ordonat ca duminică să fie suspendate slujbile din biserici din cauza cutremurului.

Amploarea prejudiciului adus nu a fost încă stabilită. Epicentrul cutremurului (5,9 grade pe scara Richter) s-a situat în apropierea oraşului Finale Emilia, la 35 km nord-est de Bologna.

site sursă – www.sedmitza.ru

traducere www.ortodoxia.md