23:52, joi, 13 decembrie, 2018

În Lavra Sfântului Serghie din Moscova şi-a desfăşurat lucrările Adunarea Sectorului Sinodal „Mănăstiri şi Viaţă Monahală” a Patriarhiei Ruse

Marți, 11 decembrie 2018, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe din Moldova, în următoarea componență:

Arhimandritul Nectarie (Herman), Starețul mănăstirii „Sf. Cneaz Vladimir” din Horești, Arhimandritul Paisie (Cecan), Stareţul mănăstirii „Înălţarea Domnului” Noul Neamț (Chițcani), au participat la Adunarea Sectorului Sinodal „Mănăstiri şi Viaţă Monahală” a Patriarhiei Ruse, ce s-a desfășurat în sala de şedinţe a Academiei Teologice din orașul Moscova.

La acestă întrunire au fost prezenți delegaţi din Rusia, Ucraina, Belarus, Moldova, Grecia, Bulgaria, etc.

Întrunirea a fost prezidată de către Arhiepiscopul de Serghiev Posad Teognost, preşedinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală a BORu.

În cadrul şedinţei au fost abordate întrebări din actualitatea vieții monahale, iar o serie de participanţi au venit cu comunicări tematice.

Sectorul Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală