8:48, duminică, 24 iunie, 2012

În Iran continuă arestările creștinilor

În orașul Iranian Meșhed a fost arestat creștinul convertit de la islamism Vahid Zardai. Împreună cu soția sa și încă câțiva membri ai Bisericii „casei sale” Zardai a fost ridicat de către slujitorii serviciilor de securitate, scrie MohabatNews. Iar în casă au fost efectuate unele percheziții.

Soția lui Zardai, care este la un termin destul de mare de sarcină, a fost elibertată imediat și a fost rugată să nu anunțe de arestarea soțului la SMI. Din acele momente situația lui Vahid Zardai și locul aflării sale este necunoscută.

Această arestarea este cea de a doua în viața lui Zardan. Cu 5 ani mai înainte el și încă un alt număr de creștini au fost ținuți sub pază în Nișapure pentru activitatea misionară.

Conducerea Iraniană încearcă să se opună converirilor musulmanilor la Creștinism.

Meșhed este al doilea oraș după mărime în Iran. Și după unele informații de pe unele bloguri creștine numărul micilor biserici în aceste locuri a crescut, la moment numărând în jur de 200.

www.sedmitza.ru

traducere  – Vitalii Mereuţanu – Magistru în Teologie