Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

Ieronim (Zaharov)

Ieronim (Zaharov)

Numele botez:Vladimir
Rangul:Arhiepiscop
Locul naşterii:or. Moscova
Data naşterii:an. 1897, sec 19.
Data decesului:14 decembrie 1966.
A condus Eparhia din Chişinău:1944-1947
Apartenenţa:Biserica Rusă Ortodoxă
Studii:Şcoala de comerţ

Biografie:

Ieronim (Zaharov Vladimir Ivanovici) sa născut la 1897 în or. Moscova.

În 1916 absolveşte şcoala de comerţ din Moscova şi este admis la universitate şi institutul de psihologie experimentală. Studiile superioare nu le finisează.

Trăieşte şi se călugăreşte la Moscova la 22 august stil vechi 1925.

7 septembrie stil/v. 1925 devine ierodiacon.

La 21 septembrie acelaşi an – ieromonah la Moscova, Mănăstirea Sreteni.

În 1926 – parohul bisericii mănăstirii de călugăriţe a eparhiei Kostroma.

În 1928 – parohul bisericii sf. Arhanghel Mihail din or. Zagorsk, eparhia Moscova.

În 1930 – primeşte sanul de arhimandrit.

La 3 decembrie 1944 hirotonit episcop al Chişinăului şi a Moldovei.

Din 13 ianuarie 1947 – episcop de Reazani şi Kasimovsk.

Din 27 februarie 1948 – episcop de Ijevsk şi Udmurtia.

31 iulie 1952 – episcop a Kuibuşev şi Sîzrani.

În 1953 temporar a dirijat cu eparhiile Orenburg şi Penza.

31 mai 1956 – episcop de Orlov şi Breansc.

12 ianuarie 1962 – arhiepiscop de Rostov şi Novocerkask.

11 mai 1963 – i s-a acordat dreptul de a purta crucea pe potcap.

Se stinge din viaţă la 14 decembrie 1966.

* * *