20:05, sâmbătă, 25 iulie, 2015

Icoana şi părticele din Moaştele Sf. Spiridon al Trimitundei, aduse spre închinarea credincioşilor din Moldova

În seara zilei de astăzi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, la Catedrala Mitropolitană au fost aduse din Grecia, spre închinarea dreptmăritorilor creştini, icoana şi părticele din Moaştele Sf. Spiridon al Trimitundei.

Sfinţeniile au fost întâmpinate cu deosebită evlavie de către Preasfinţitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, slujitorii sfântului lăcaş, precum şi numeroşi creştini.

Cu acest binecuvântat prilej, îndemnăm credincioşii să vină pentru a cere ajutorul şi mijlocirea acestui mare sfânt al Ortodoxiei în faţa Mântuitorului Hristos,.

Icoana şi Sf. Moaşte se vor afla în incinta Catedralei Mitropolitane până la data de 31 iulie a.c.

Sfinte Părinte Ierarhe Spiridoane, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!