Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 30 octombrie, 2012

Icoana „Axion Estin” din Athos în Bulgaria

Mii de oameni au salutat sosirea unei copii a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului Axion Estin de la Sfântul Munte Athos în capitala Bulgariei. Icoana va fi venerată la Catedrala Sf. Alexander Nevsky din Sofia.

Această icoană a sosit sâmbătă, într-un program complex de sărbătorire a 130 de ani de la fondarea Catedralei Alexander Nevsky, a 100 de ani de la finalizare şi a 98 de ani de viaţă ai Patriarhului Bulgariei, Preafericitul Maxim.

Două alte copii ale icoanei au fost făcute de călugării de la Athos pentru Biserica Ortodoxă Finlalndeză şi pentru Biserica Ortodoxă Georgiană.

Numele icoanei: Axion Estin înseamnă „Vrednică este”, iar în slavonă „Dostoino Est”.

Această copie a icoanei va rămâne în Bulgaria pentru totdeauna şi a fost pictată de Monahul Efrem de la Mănăstirea Esfigmenou din Muntele Athos. Veşmântul icoanei a fost sculptat în argint aurit de către vestitul sculptor bulgar Ivaylo Elshishki.

www.doxologia.ro