Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

Iacob (Piatniţchi)

Iacob (Piatniţchi)

Numele botez:Ivan
Rangul:Mitropolit
Locul naşterii:localitatea Brîni, Kaluga
Data naşterii:22 septembrie 1844
Data decesului:an. 1922, or. Tomsk
Înscăunare:26 ianuarie 1898
Retragerea:an. 1904
Apartenenţa:Biserica Rusă Ortodoxă
Studii:Academia teologică din Moscova

Biografie:

Născut la 22 septembrie 1844, în localitatea Brîni, eparhia Kaluga.

Absolveşte Seminarul Teologic din Kaluga, şi Academia Teologică din Moscova în 1870 cu grad de Candidat în Teologie şi a rămas la Academie ca ajutor al Secretarului Consiliului.

În 1872 – administrator la Școala Teologică din Meshchovsk a eparhiei Kaluga.

La16 octombrie 1873 г. – profesor la Seminarul Teologic din Vifansk.

La 6 noiembrie 1878 primeşte grad de Magistru în Teologie.

La 12 august 1886 se călugăreşte.

La 17 august – hirotonit preot.

La 1 octombrie – primeşte rang de arhimandrit şi este desemnat rector la Seminarul Teologic din Vifansk.

La 28 aprilie 1891 hirotonit în rang de episcop de Balakhna, vicar al eparhiei Nijegorodsk. Este hirotonit la Moscova, în Catedrala Maicii Domnului.

La 29 septembrie 1892 – episcop de Uman, vicar al eparhiei de Kiev.

La 16 ianuarie 1893 – episcop de Chighirin, vicar al eparhiei de Kiev.

La 26 ianuarie 1898 – episcop al Chişinăului şi Hotinului.

La 12 august 1904 – arhiepiscop de Iaroslav şi Rostov. În acelaşi an a fost ales membru de onoare a Academiei Teologice din Kiev.

În 1906 este membru al Prezenţei Consiliului Presoborial, a fost preşedinte al Secţiei III privind reformele instanţei ecleziastice.

La 25 ianuarie 1907 – arhiepiscop de Simbirsk şi Syzran.

La 10 decembrie 1910 – arhiepiscop de Kazani şi Sviazhsk.

La 29 septembrie1912-  membru de onoare a Academiei Teologice din Moscova şi Kazani.

La 5 octombrie 1916 – decorat cu crucea de diamant. A participat la Sinodul Întregii Rusii, care s-a desfăşurat la Moscova în 1917, unde a fost ridicat de către Patriarhul Tihon în rang de Mitropolit şi desemnat Mitropolit de Kazani şi Sviazhsk.

La închiderea Catedralei părăseşte or. Kazani si trece cu traiul în or. Ircutsk .

Se stinge din viaţă la 1922 în Tomsk după o intervenţie chirurgicală complicată.

* * *