Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 23 august, 2012

Hirotonia noului Episcop de Patara (Buenos Aires)

Duminică, 19 august, la Catedrala ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” din Buenos Aires (Argentina) a fost hirotonit întru episcop Preasfinţitul Iosif Bosch, Vicar al Mitropolitului Tarasie de Buenos Aires şi America de Sud, din cadrul Patriarhiei Ecumenice.

Mitropolitul Tarasie a fost asistat de către Mitropolitul Amfilohie de Muntenegru (Patriarhia Serbiei), Mitropolitul Siluan (Patriarhie Antiohiei), de Mitropolitul Elpidifor de Prussa, dar şi de Episcopul Athenagora de Sinope (Belgia) şi Chiril de Abydos (Grecia).

Hirotonia s-a desfăşurat în prezenţa unui mare număr de credincioşi ortodocşi şi de autorităţi locale. Noul episcop s-a născut în 7 septembrie 1976 la Cordoba (Argentina) şi are două doctorate, unul la Roma şi unul la Tesalonic. El vorbeşte mai multe limbi străine: spaniola, italiana, araba, engleza, greaca şi franceza.

Episcopul Iosif a primit titul de Episcop de Patara (Episcopia Mirei şi Lichiei).

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com