Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:13, vineri, 20 iulie, 2012

Festivalul “La umbra stejarului” ajuns la a XI-a ediție

Raionul Șoldănești a găzduit cea de a XI-a ediție a festivalului obiceiurilor și tradițiilor populare “La umbra stejarului”, desfășurat în s. Cobâlea, cu participarea a peste douăzeci de colective artistice din Republica Moldova, România și Ucraina. Evenimentul a început cu un Te-Deum săvârșit de slujitorii din raion în frunte cu părintele Protopop Prot. Vasile Rotari.

După serviciul divin au luat cuvântul reprezentanții autorităților publice locale, iar mai apoi a urmat ceremonia depunerii de flori la monumental Voievodului Ștefan cel Mare și Sfânt din localitate, după care, colectivele artistice și-au etalat talentele în parcul “Stejărel”.

Conform spuselor Prot. Vasile Rotari, festivalul a reușit să devină o carte de vizită a întregului raion Șoldănești, mai ales că cu fiecare ediție devine tot mai bine organizat, bucurându-se de o popularitate tot mai mare.

La final, administrația raionului a înmânat diplome și suvenire tematice tuturor participanților.