Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 8 iulie, 2013

Expoziţie ortodoxă la metrou: Cele două încreştinări ale Rusiei

O expoziţie intitulată „Două increştinări ale Rusiei”, legată de viața contemporană a Ortodoxiei Ruse, s-a deschis în galeria de metrou din Moscova. Galeria foto a metroului, care s-a deschis în stația de metrou Vystavochnaya încă din 2005, ar putea rivaliza cu unele dintre principalele săli de expoziție, din punct de vedere al numărului potențialilor vizitatori. Stația este situată la etajul inferior al centrului internaţional de afaceri Moscova-City, alături de complexul expozițional Expocenter. Călătorii pot petrece cele opt minute de așteptare, până la sosirea metroului, privind la poze. Expoziţia deschisă recent la metrou este dedicată celor două date: 1025 de ani de la încreștinarea statului rus și 25 de ani de revigorare a vieții Bisericii din fosta Uniune Sovietică (adesea numită „a două încreştinare”).
Treizeci de lucrări, create în ultimii 25 de ani, descriu viaţa Bisericii Ortodoxe Ruse, din Yakutia până în Antarctica, din Kiev până la Vladivostok. Ele arată viața caritabilă a Bisericii și portretele unor renuniţi clerici, preoți și enoriași. Expoziţia „Cele două încreştinări ale Rusiei” este deschisă până pe data de 10 septembrie.

www.lacasuriortodoxe.ro