11:18, joi, 29 august, 2013

Expoziție de icoane rusești în Bratislava, Slovacia

O expoziție de icoane rusești s-a deschis în Bratislava, fiind organizată de Muzeul de Icoane Rusești din Moscova și de Ministerul Culturii din Slovacia.

Expoziția prezintă aproximativ 100 de icoane, mai multe zeci de icoane fiind medievale, manuscrise, cărți, ustensile de scris din secolele VIII-XX, create de maeștri bizantini și rusi.

Vizitatorii vor putea vedea icoane foarte rare, inclusiv icoana realizată în secolul al 16-lea, intitulată „Paraskevi of Iconium” (Parascheva Piatnita) și o icoană din secolul 15, a unui ucenic al lui Andrei Rublev.

Un exponat separat este dedicat Sfinților Chiril și Metodiu, iluminiști venerați pe taramul rusesc, conform Ria Novosti, citat de radioul Vocea Rusiei.

www.lonews.ro