5:50, miercuri, 10 ianuarie, 2018

Ediție jubiliară a festivalului colindelor la Râșcani

La data de 08 ianuarie în incinta Școlii de Artă din orașul Rîșcani s-a desfășurat cea de-a 10-a ediție a festivalului colindelor ,,Astăzi s-a născut Hristos”. Evenimentul a fost organizat de către Protopopiatul Rîșcani în colaborare cu  Secția Cultură al Consiliului Raional Rîșcani, reprezentând un exemplu de bună colaborare dintre  Biserică și Administrația Publică Locală.

După cuvintele de salut al vicepreședintelui raionului, d-nei Galina Zamurdac, al șefei Secției de Cultură, d-nei Emilia Garbuz și a protopopului de Rîșcani – prot. mitr. Sveatoslav Ungurean, a urmat interpretarea troparului și condacului Nașterii Domnului și a câteva colinde de către corul preoților din protopiatul Rîșcani.

Festivalul a continuat cu evoluția a 14 colective de la căminele culturale , precum și din parohiile raionului. Fiecare ceată de colindători a adus laudă și mulțumire Celui născut în peștera Betleemului și un îndemn pentru noi oamenii de a sluji Soarelui Luminii ca răspuns la dragostea Mântuitorului față de noi, creatura Sa.

Sectorul Sinodal Activități Culturale din Protopopiatul  Rîșcani