Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 9 februarie, 2015

După 90 de ani: Polonezii au avut primul Crăciun şi prima Bobotează, ţinute după calendarul vechi

Pentru prima dată după 90 de ani, toţi ortodocșii polonezi au serbat Crăciunul și Botezul Domnului după calendarul vechi.

Vechiul calendar iulian a fost declarat calendar oficial al Bisericii Ortodoxe Poloneze, anul trecut, dar luna ianuarie 2015 a fost un punct de cotitură în viețile credincioșilor ortodocși din această țară.

Pentru prima dată după 90 de ani, majoritatea parohiilor din partea centrală și de vest a țării a sărbătorit Crăciunul și Boboteaza alături de Patriarhia Ierusalimului, de Bisericile din Georgia, Serbia și Rusia, precum și de Muntele Athos, readucând în actualitate calendarul respectat de multe generații de ortodocși, de-a lungul secolelor.

www.lonews.ro