11:26, duminică, 17 iulie, 2016

Duminica a IV-a după Cincizecime la Catedrala mitropolitană din Chișinău

2

În duminica a IV-a după Cincizecime, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul IOAN, episcop de Soroca, vicar mitropolitan, a oficiat Sfînta Liturghie la catedrala „Nașterea Domnului” din capitală, la care au participat clerul și numeroși creștini.

După citirea pericopei evanghelice, episcopul a adresat un cuvînt de învățătură către toți cei prezenți la Cina Domnului.

Duminica de azi a fost una marcantă pentru tînărul Daniel BURUIANĂ, student al anului III la Academia de Teologie Ortodoxă din Chișinău, care prin binecuvîntarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, a fost hirotonit în treapta de diacon, urîndu-i-se să desfășoare o slujire cu abnegație Bisericii lui Hristos.

După Rugăciunea Domnească, mulți dintre enoriașii veniți în casa Domnului au primit Sfînta Euharistie, lăudînd și binecuvîntînd pe Dumnezeu.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/