Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 19 decembrie, 2013

Deținuții minori din Penitenciarul nr.10 au primit Sfânta Împărtășanie

Recent, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Protoiereii Teodor Spătaru și Ioan Tudoreanu din cadrul Departamentului Mitropolitan pentru Forțele Armate și Instituțiile Penitenciare, au oficiat un serviciu divin la  Penitenciarul nr.10 pentru minori. Evenimentul duhovnicesc a fost cu atât mai important, cu cât adolescenții deținuți aici au avut parte de Sfânta și Dumnezeiasca Împărtășanie – un eveniment deosebit de necesar și de important pentru fiecare creștin ortodox în parte, indiferent de locul în care se află și indiferent de statutul său social.

Cu acest prilej, părintele Teodor a vorbit celor prezenți despre măreția Tainei Sfintei Împărtășanii cu Preacinstit Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos, dar mai ales despre folosul pe care îl aduce împărtășania și despre apropierea de Dumnezeu prin aceasta. Sfinția Sa a îndemnat participanții la slujbă să poarte mereu în suflet dragostea pentru cele sfinte și în toată clipa vieții să îl aibă pe Dumnezeu în inimă și în gând, pentru a fi feriți de năpaste și primejdii.