Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 29 septembrie, 2015

Decorații pentru ctitorii Bisericii Ortodoxe din Moldova

4

Astăzi la Reședința Mitropolitană, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a primit pe dl Anatolie Dimitriu, Președintele raionului Ialoveni, dl Ion Bilibov, Șef al IP Ialoveni și pe dl. Gheorghe Castraveț, Director al Combinatului de Vinuri de Calitate „Mileștii Mici”, raionul Ialoveni, însoțiți de Prot. mitr. Anatolie Stefanov, Protopop de Ialoveni și Prot. mitr. Emanuil Brihuneț, parohul bisericii din s. Mileștii Mici, r. Ialoveni.

Pentru activitate sârguincioasă spre binele Bisericii Ortodoxe din Moldova, Ierarhul înmânat următoarele decorații: – dl Anatolie Dimitriu a fost decorat cu ordinul bisericesc „Meritul bisericesc” gr. II.

– dl Ion Bilibov  a fost decorat cu ordinul bisericesc „Meritul bisericesc” gr. III.

– dl. Gheorghe Castraveț,  s-a învrednicit de ordinul „Sf. Paisie Velicicovschi”, gr. II.

Totodată ÎPS Mitropolit Vladimir  a oferit oaspeților săi seturi de literatură religioasă.

La rândul lor, toți cei prezenți au mulțumit Arhiereului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispuși să muncească și mai departe pentru promovarea valorilor ziditoare.