Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:35, miercuri, 21 noiembrie, 2012

De hram la Truşeni

Clopotele bisericii „Sf. Arh. Mihail şi Gavriil” din comuna Truşeni, Chişinău au îndemnat în dimineaţa zilei credincioşii la sfânta rugăciune. Un sat cu frumoase tradiţii pravoslavnice, care dăinuie peste jumătate de mileniu, are şi un deosebit sfânt locaş. E o adevărată catedrală, care se înalţă pe unul din cele mai pitoreşti locuri ale satului.

Peste două decenii aici se trudeşte părintele Andrei Secri, care şi-a propus cu Doamne ajută şi cu susţinerea sătenilor să construiască un adevărat complex bisericesc. Lucrările sunt încă în toi, dar munca deja este vizibilă.

Către hramul bisericii s-a reuşit îmbrăcarea cu piatră a lăcaşului în exterior, s-a instalat partea jos a catapetesmei şi a fost amenajată trapeza.

Părintele Andrei speră în câţiva ani să fie finisate proiectele începute, astfel încât biserica să fie ca altădată – podoaba de preţ a satului.