miercuri, 27 iulie, 2016

Cuvânt de felicitare Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir

Înaltpreasfinţite Stăpâne,

Daţi-ne voie să vă aducem felicitările noastre şi urările de bine cu ocazia zilei protectorului ceresc al Înaltpreasfinţiei Voastre, Sf. Mare Cneaz Vladimir Întocmai cu Apostolii. Vrednicul de pomenire sfânt să Vă fie pururi rugător în faţa Bunului şi Dreptului Dumnezeu şi să Vă ocrotească de toată năpasta şi încercarea.

În această zi festivă, ne rugăm lui Hristos-Domnul, Arhiereul bunătăților viitoare (Evrei 9, 11), să vă dăruiască mulți și binecuvântați ani de viață, pace și tărie duhovnicească.

Fie ca virtutea dreptmărtitorului Cneaz să Vă însoţească şi de acum înainte, spre a da vrednice exemple de trăire a credinţei clerului şi poporului binecredincios, ca un Arhipăstor înţelept şi blând ce sunteţi.

Şi tot aşa cum Sfântul Cneaz Vladimir a fost făclia răspândirii Adevărului şi Înaltpreasfinţia Voastră să staţi drept întru apărarea învăţăturii creştine, spre a Vă bucura de nepieritoarele binecuvântări cereşti şi spre a Vă petrece viaţa pământească în deplină sănătate trupească şi sufletească.

Cu fiască supunere,
colaboratorii Direcţiei Mitropolitane