23:21, joi, 21 martie, 2013

Credincioșii au participat la săvârșirea Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul

În joia din prima săptămână a Postului Mare în Catedrala Mitropolitană au răsunat din nou cuvintele rugăciunii: “Vino, ticăloase suflete, împreună cu trupul tău, de te mărturisește la Ziditorul tuturor. Și îndepărtează-te de acum de nebunia cea mai dinainte și adu lui Dumnezeu lacrimi de pocăință.”

În această ultimă zi de citire a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, săvârșit de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir și slujitorii Catedralei “Nașterea Domnului”, numărul credincioșilor care au hotărât să înceapă Sfântul și Marele Post după îndemnul Evangheliei și al Sfinților Părinți, a fost iarăși, unul impunător.

Avându-l exemplu vrednic pe Întâistătător, enoriașii s-au afundat în rugăciunea pocăinței și a nădejdii în marea milostivire a lui Domnul, cerând iertare pentru păcatele săvârșite din slăbiciuni și ispite, dar mai cerând pe lângă aceasta de la Mântuitor și întărire pentru o viață vrednică trăită cu frică de Dumnezeu.