Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 12 septembrie, 2012

Corul Mănăstirii Sretensky va concerta în Statele Unite

Corul Mănăstirii Sretensky din Moscova s-a întors în America pentru a concerta, după faimosul turneu  mondial din 2007.

Acest cor al mănăstirii vechi de 600 de ani va cânta în 9 oraşe ale Americii. El este condus de către profesorul Nikon Zhila şi concertează cu ocazia aniversării a 5 ani de la reunificarea Bisericii Ortodoxe Ruse. Împreună cu concertele din marele oraşe ale Statelor Unite, corul va participa şi la o mulţime de slujbe religioase.

Corul Mănăstirii Sretensky este vestit în întreaga lume pentru manuscrisele vechi de muzică pe care le-a descoperit şi le-a interpretat. Unii dintre membrii corului sunt astăzi solişti ai marilor opera ale lumii, precum Dimitrie Beloselsky, care este solist al Operei Metropolitane din New York.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.rbth.ru