Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:55, marți, 14 mai, 2013

Complot pentru asasinarea Patriarhului Bartolomeu al Constantinopolului

Autorităţile turce investighează un presupus complot vizând asasinarea Patriarhului Ecumenic al Constantinopolului, Bartolomeu I, informeaza vineri agenţia Reuters, citându-l pe purtătorul de cuvânt al patriarhului.

Bartolomeu I nu a primit nicio ameninţare directă, dar a aflat din media turce de presupusul complot, care a fost confirmat ulterior de poliţie, a precizat purtătorul de cuvânt Dositheos Anagnostopoulos.

‘Poliţia a informat Patriarhia în legătură cu o posibilă ameninţare şi a desfăşurat ofiţeri suplimentari’, a menţionat acesta.

Potrivit postului de televiziune turc NTV, un bărbat a fost arestat în acest caz, după ce procuratura din provincia centrală Kayseri a primit o scrisoare anonimă care evocă un plan de asasinare a patriarhului la 29 mai, când se marchează cucerirea Constantinopolului, Istanbulul de astăzi, de către otomani. Poliţia caută în continuare doi bărbaţi în acelaşi caz, a mai indicat NTV.

www.doxologia.ro