Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:36, luni, 15 octombrie, 2012

Colocviu la Belgrad despre teologia Sfântului Maxim Mărturisitorul

Facultatea de Teologie Ortodoxă din Belgrad organizează între 18 şi 21 octombrie un Colocviu internaţional despre învăţătura teologică a Sfântului maxim Mărturisitorul şi despre consecinţele filosofice, psihologice şi actuale ale teologiei sale.

Peste 24 de teologi de talie internaţională participă la acest eveniment, susţinut de Programul de studii asupra creştinismului ortodox al Universităţii din Fordham, Marea Britanie.

Colocviul se desfăşoară la 1350-a aniversare a trecerii sale în veşnicie [† 662].

Printre participanţi menţionăm: Demetrios Barthrelos, Grégoire Benevitch, Calinique Berger, Paul Blowers, David Bradshaw, Adam Cooper, Brian Daley, Paul Gavrilyuk, Episcopul Athanasie Jevtić, Joshua Lollar, Andrew Louth, Maxime de Simonopetra, Pascal Mueller-Jourdan, Episcopul Ignatie Midić, Jean Panteleimon Manoussakis, Alexis Nesteruk, George Parsenios, Torstein Tollefsen, Aristotle Papanikolau, Pr. Philippe Gabriel Renczes, Nino Sakvarelidze, Georges Varvatsoulias, Christos Yannaras şi Mitropolitul Ioan Zizioulas de Pergam.

www.doxologia.ro