6:42, vineri, 29 iunie, 2012

Colocviu despre sinodalitate la Chambesy

La Centrulortodox ecumenic dela Chambesy-Genevaa avut loc Colocviul internaţional „Instituţia sinodală şi Patriarhul ecumenic Fotie” organizat de Patriarhia Ecumenică de Constantinopol în 21-22 mai.

Printre temele mai importante discutate la acest colocviu menţionăm: Criteriile canonice ale sinoadelor majore din perioada patriarhatului lui Fotie şi pregătirea marelui Sinod pan-ortodox, Raţiunile de convocare şi temele sinoadelor majore din timpul lui Fotie, Instituţia sinodală şi administrarea eclesială a sinoadelor majore din aceeaşi perioadă etc.

Au conferenţiat Înaltpreasfinţitul Ieremia al Elveţiei, Arhimandritul Profesor Job Getcha, Arhimadritul Profesor Grigorios Papathomas, Profesorul Vlasios Phidas etc.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com