13:56, vineri, 21 aprilie, 2017

Circulară. De Paștile Blajinilor să se săvârșească pomeniri în sfintele locașe și așezăminte

Ultimele zile, chiar în toiul Săptămânii Luminate, suntem încercați de ninsori abundente, care au afectat întreaga țară.

Circa 600 de localități au rămas fără energie elctrică, iar accesul spre unele instituții este paralizat. Viața multor oameni este în pericol, unii deja au nevoie de ajutor. În aceste clipe, de grea încercare pentru atâtea localități și suflete, să ne mobilizăm dând o mână de ajutor celor din jur. Să ne unim eforturile pentru a ieși din nămeți și să ne rugăm pentru contenirea ninsorii.

De Paștile Blajinilor recomandăm ca în zonele unde nu este acces spre cimitire și este imposibilă oficierea serviciilor divine pentru cei adormiți direct la morminte, rugăciunilie să fie înălțate în sfintele locașe și așezăminte.
Paștile Blajinilor este un obicei local de pomenire a celor adormiți, înrădăcinat în conștiința credincioșilor, iar slujbele și actele de milostenie pentru aceștia pot fi săvârșite în biserici și în alte locuri decât la cimitire.

Credincioșii care cinstesc acest Paști al Blajinilor și obișnuiesc să se deplaseze în alte zone și localități pentru a ajunge la mormintele rudelor și celor dragi, sunt rugați să fie prudenți și să se limiteze la pomeniri în bisericile din vecinătate.

Totodată, după potolirea ninsorii și dezăpezire, vă îndemnăm să aduceți în ordine mormintele, la care ulterior să fie oficiate slujbe.

Dumnezeu să ne ocrotească de aceste calamități prin care trecem și să dea sănătate și puteri la toată lumea.

HRISTOS A ÎNVIAT!,

+VLADIMIR,