Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:14, joi, 18 iulie, 2013

Cel mai vechi text descoperit în Ierusalim: vas ceramic din timpul lui David şi Solomon

Arheologii israelieni au descoperit săptămâna trecută un fragment dintr-un vas ceramic, despre care aceştia spun că datează din vremea regilor David și Solomon, și poartă cea mai veche mostră de text scris vreodată în Ierusalim.
Inscripția este gravată pe un „pithos” mare, un vas ceramic descoperit în timpul săpăturilor efectuate pe sit-ul Ophel, lângă zidul de sud al orașului vechi. Cercetătorii spun că textul este în limba canaanită şi este datat cu aproximativ 250 ani înainte de prima inscripție ebraică cunoscută, din Ierusalim – inscripţia Siloam, din secolul al VIII-lea î.Hr.. Sensul inscripției este necunoscut, dar conține opt litere, care ar putea face parte din numele proprietarului vasului sau dintr-o descriere a conținutului acestuia. Citit de la stânga la dreapta, textul conține o combinație de litere, de aproximativ 2,5 cm înaltime: m, q, p, h, n, (eventual) l și n. Inscripția a fost gravată lângă marginea vasului. O analiză a compoziției vasului indică faptul că acesta provine, probabil, de pe dealurile aflate în apropierea Ierusalimului.
www.lacasuriortodoxe.ro