23:03, miercuri, 3 februarie, 2016

Cea de-a doua zi de lucrări a Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse

2P20160203-VSN_1418-1200

La 3 februarie, în Sala soboarelor bisericești a catedralei sobornicești „Hristos Mântuitorul” din or. Moscova și-a continuat lucrările Sfințitul Sobor Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse.

După cum se menționează în comunicatul Comisiei de validare a Soborului Arhieresc, conform situației de la 3 februarie – cea de-a doua zi de lucru a Soborului – la ședință au sosit 315 de arhierei din numărul de 361 care figurează în listele membrilor Soborului Arhieresc, inclusiv arhierei la odihnă care au fost invitați la Sobor.

În cadrul întrunirii a fost abordată problema canonizării arhiepiscopului de Boguciar, Serafim (Sobolev).

Celor prezenți le-au fost prezentate două rapoarte vizând viața și venerarea Arhiepiscopului Serafim, prezentate de mitropolitul de Volokolamsk Ilarion, președite al Departamentului pentru relații externe bisericești al Patriarhiei Moscovei  și a mitropolitului de Varna și Velikii Preslav, Ioan, – co-președinți ai Comisiei Mixte bulgaro-ruse cu privire la canonizarea Arhiepiscopului Serafim.

Despre necesitatea canonizării arhiepiscopului Serafim au vorbit în discursurile lor Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril, Mitropolitul Ilarion al Americii de Est și New York, mitropolitul Alexandru de Riga și al întregii Letoniei, Mitropolitul Marc de Reazan, arhimandritul Filip (Vasiltsev), parohul bisericii Sfântul Nicolae din capitala bulgară (arhiepiscopul Serafim este înmormântat în cripta acestei biserici).

Membrii Soborului Arhieresc au votat în unanimitate pentru canonizarea arhiepiscopului Serafim, venerat de mai mulți ani, atât în Bulgaria cât și în Rusia.

Cu referire la: http://www.patriarchia.ru/