Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:20, marți, 21 aprilie, 2015

Catedrala Smolny din Sankt Petersburg, redată Bisericii

Catedrala Smolny din Sankt Petersburg va fi redată Bisericii.

Catedrala Smolny din Sankt Petersburg, care face parte din ansamblul arhitectural al Muzeului Național „Catedrala Sfântul Isaac” („Muzeul celor patru catedrale”), va fi returnată Bisericii Ortodoxe Ruse.

„Decizia adoptată recent sună astfel: Catedrala Smolny va fi redată eparhiei. Căutăm acum, cât mai curând posibil, să ne găsim o nouă locaţie”, a declarat directorul muzeului, Nicolae Bourov, în timpul conferinței de presă care a avut loc în aceste zile.

www.lonews.ro