Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

7:33, miercuri, 8 august, 2012

Campus ortodox de vară în Thailanda

Ortodocşii din Thailanda au organizat un campus de vară care a început în 1 august. Evenimentul se adresează creştinilor din Thailanda, Laos şi Cambodgia şi este găzduit de parohia ortodoxă „Sfânta Treime” din Phuket.

Participanţii vor merge în pelerinaj la Mănăstirea Înălţării Domnului din Ratchaburi, şi chiar vor putea lucre acolo, a raportat site-ul Bisericii Ortodoxe din Thailanda.

Timp de 10 zile, participanţii se vor bucura de mare şi de munte însă vor avea şi câteva misiuni ortodoxe. Astfel, ei vor vizita comunităţi ale creştinilor din zonă, vor lucra la grădina mănăstirii şi vor planta copaci.

Fiecare zi începe şi se sfârşeşte cu o slujbă religioasă în Biserică. Este prima experienţă de acest fel în ortodoxia thailandeză. Tinerii vor participa şi la Sfânta Liturghie săvârşită de Arhimandritul Oleg Cherepanin şi vor avea ocazia să dea răspunsurile la slujbe.

www.theorthodoxchurch.info