Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 8 aprilie, 2014

Bulgaria: expozitie blasfemiatoare, anulata la cererea Mitropolitului de Varna

În Bulgaria, o expoziție blasfemiatoare a fost anulata, la solicitarea Mitropolitului ortodox de Varna.

Televiziunea Națională Bulgară a raportat că expoztia lui Kaloyan Iliev – Kokimoto „Notă erotica în roata masinariei creștine” a fost anulata, la cererea Mitropolitului de Varna și Veliki Preslav, Ioan.

Expoziția a fost organizată într-o galerie din Varna. Reprezentanții Bisericii Ortodoxe Bulgare au criticat puternic trei imagini montate ale artistului: acesta se folosea de fotografii vechi ale unor clerici, peste care au fost lipite decupaje din ziare actuale, imaginand presupuse preocupari ale membrilor clerului despre femei, bărbați și arme.

www.lonews.ro