11:07, miercuri, 10 octombrie, 2012

Biserica Rusă va deschide un apartament de antrenament pentru invalizi

Statul ar trebui să sprijine proiectul bisericesc de înființare a unui apartament de antrenament pentru invalizi. Vicepreședintele Dumei de Stat L.I.Șvețova i-a comunicat acest lucru președintelui Departamentului sinodal pentru caritate bisericească și slujire socială, episcopul Pantelimon de Smolensk și Veazma în cadrul întâlnirii de lucru care a avut loc pe data de 4 octombrie la așezământul milostivirii „Sfintele femei mironosițe Marta și Maria”.
Astăzi, în Rusia sunt înregistrați mai bine de 13 milioane de invalizi, care au nevoie de susținere. Această cifră formează mai bine de 10% din populația țării. Un apartament pentru invalizi ar fi un loc ideal, unde aceștia, cu ajutorul medicilor și a specialiștilor s-ar deprinde să se adapteze la noul mod de viață

www.patriarhia.ru