Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 18 martie, 2013

Biserica Ortodoxă Bulgară, nominalizată pentru Premiul Nobel pentru Pace 2013

Biserica Ortodoxă Bulgară a fost nominalizată pentru Premiul Nobel pentru Pace. În acest an, Bulgaria aniversează 70 de ani de la salvare evreilor bulgari în timpul Celui de-Al doilea Război Mondial. Adunarea Națională, în anul 1943, a decis să impună o interdicție privind deportarea lor, în ciuda presiunilor Germaniei naziste. La acel moment, Biserica a apărat vieţile acestor evrei.
Inițiativa de nominalizare a Bisericii Ortodoxe Bulgare, pentru Premiul Nobel pentru Pace, aparține membrului de onoare al APCE, Lychezar Toshev. Câştigătorul Premiului Nobel pentru Pace 2013 va fi anunţat, însă, abia în luna octombrie a acestui an, la Oslo, Norvegia.

www.lacasuriortodoxe.ro